W styczniu 2018 r. rozpoczęły się warsztaty przygotowujące uczniów do realizacji miniprojektów w ramach programu „Dbam o przyszłość”. Młodzież, zgromadzona w maksymalnie ośmioosobowych zespołach, organizuje swoje działania w ramach jednej z trzech ścieżek tematycznych - Naucz innych, Bądź bezpieczny, Dbaj o przyszłość. Dotychczas warsztaty odbyły się w czterech szkołach z Chorzowa, Wrocławia i Bydgoszczy. 23 lutego 2018 r. odwiedzimy młodzież działającą w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie.

Uczestnicy warsztatu wykazywali się dużą kreatywnością i konfrontowali swoje doświadczenia i plany z wiedzą wyniesioną z lekcji z wolontariuszem AXA. Wśród pomysłów na realizację projektów najczęściej koncentrowali się na ścieżce „Dbaj o przyszłość" - zastanawiali się w jakiej formie przygotować wydarzenie, które pozwoli im na sprecyzowanie swoich celów, a także będzie okazją do konsultacji możliwości rozwojowych i działań prewencyjnych - tak by skutecznie uchronić się przed niespodziewanymi zdarzeniami - tak zajęcia w VII LO im. Janusza Kusocińskiego w Bydgoszczy  wspomina Antonina Dębska

Młodzież z VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kusocińskiego w Bydgoszczy w trakcie tworzenia planu działania.

 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Chorzowie pracują nad grą planszową, młodzież z VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kusocińskiego w Bydgoszczy tworzy projekt w ramach ścieżki "Dbaj o przyszłość", z kolei grupy z XV Liceum Ogólnokształcące im. mjr Piotra Wysockiego we Wrocławiu oraz Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek we Wrocławiu przygotowują gry miejskie według własnego pomysłu. Zespoły, które zrealizują najciekawsze przedsięwzięcia wezmą udział w uroczystym podsumowaniu programu w Warszawie.

Uczniowie z XV Liceum Ogólnokształcące im. mjr Piotra Wysockiego we Wrocławiu w trakcie przygotowań do organizacji gry miejskiej.

 

Młodzi mają mnóstwo pomysłów. Wykazują się sporą wiedzą na temat inwestycji, finansów, bezpieczeństwa i ubezpieczeń. Szczególną rolę w rozwoju programu „Dbam o przyszłość” oraz przygotowaniu młodzieży odgrywają wolontariusze AXA, którzy dzielą się z uczniami praktyczną wiedzą i doświadczeniem. Trzymam kciuki za działania zaplanowane przez młodzież - opowiada Mateusz Konieczny, który odwiedził szkoły w Chorzowie i Wrocławiu.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Chorzowie wraz z prowadzącym warsztat - Mateuszem Koniecznym.

autor: MK